16.05.2019

Амброзія полинолиста окремими вогнищами поширена на території всіх областей України

Амброзія полинолиста окремими вогнищами поширена на території всіх областей України. В порівнянні з минулим роком, у 2018 році площа засмічення амброзією полинолистою в Україні зменшилась на 3599,95 га і станом на 01.01.2019 року складає 3084432,3367 га. Збільшення площ під амброзією пов’язано з виявленням нових вогнищ в Вінницькій, Донецькій, Житомирській, Луганській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Хмельницькій та Черкаській областях на загальній площі 1769,75 га. Поряд з тим, за рахунок проведення ревізії старих вогнищ та агротехнічних заходів, зменшення площ під бур’яном відмічено в Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській, Полтавській та Рівненській областях на загальній площі 5369,7 га. У 2019 році площі під амброзією полинолистою будуть як збільшуватись, за рахунок розширення старих вогнищ і в результаті виявлення нових вогнищ бур’яну так і зменшуватись за рахунок застосування комплексу заходів боротьби проти даного бур’яну.

Амброзія — бур’яниста рослина, яка здатна швидко поширюватися

Амброзія полинолиста віднесена до категорії карантинних бур’янів. Тому якщо в якому-небудь сировину (насіння, пшениця, жито тощо) виявляється присутність амброзії, його забороняють вивозити за межі регіону і країни. Проявивши чудеса витривалості, бур’ян продовжує завдавати непоправної шкоди здоров’ю людей, викликаючи стійкі алергічні реакції. Основним алергеном виступає рясна пилок амброзії, яка в період цвітіння рослини викликає у чутливих людей полінози і сінну лихоманку.

Увага! Висока сильне рослина амброзії полинолистої загороджує невеликі паростки культурних рослин від сонячного світла, тим самим, знижуючи, а то й знищуючи майбутній урожай садівників і городників.

На полях сільськогосподарського призначення цей бур’ян є причиною зниження продуктивності сільськогосподарської техніки, серйозно ускладнює збирання врожаю в рази погіршує якість проведених польових робіт.

На територіях призначених для косовиці трави і діючих пасовищах, амброзія полинолиста витісняє корисні кормові трави, тим самим, знижуючи якість заготовлюваного сіна. Якщо ж велика рогата худоба вживає в їжу амброзію знижується якість молока, а також воно набуває неприємний гіркуватий присмак.

Амброзія здатна викликати сильну алергічну реакцію у людини

Для людини амброзія шкідлива своєю багатою алергенної пилком, яка у великих кількостях виділяється в період цвітіння бур’яну. Якщо людина схильна до алергічних реакцій кілька разів вдихне «чарівний» аромат цієї рослини, наслідки не змусять себе довго чекати:

 • різка закладеність носа і рясні виділення;
 • сльозотеча і почервоніння очей;
 • підвищення температури;
 • болісні напади чхання;
 • свербіж в районі носа і очей;
 • висипання на шкірі;
 • утруднене дихання, в важких випадках – набряк легенів.

 

Незважаючи на виявлені позитивні властивості, шкода завдається даними бур’яном незрівнянно великий. Тому все ж необхідно амброзію полыннолистную на своїх садових ділянках безжально знищувати. Нехай її місце буде в оранжереях і ботанічних садах.

Існує декілька методів боротьби з амброзією:

 • Ручний метод. Якщо боротьба ведеться на обмеженій території садового або городньої ділянки, кращий спосіб позбутися бур’яну – вирвати з коренем. Досить трудомісткий метод, але якщо провести його до початку цвітіння і плодоношення амброзії (коли ще не впади сверхживучие насіння в землю), то ефективність його дуже висока.
 • Хімічний метод. Сучасна хімічна промисловість пропонує широкий вибір гербіцидів, здатних повністю знищити молоду поросль, та й дорослі рослини амброзії. Однак не варто забувати, що на території пасовищ та землях сільськогосподарського призначення такий спосіб боротьби застосовувати нераціонально.
 • Метод заміщення. Боротися з бур’яном можна його ж зброєю. Необхідно засівати захоплені території сумішами багаторічних бобових і злакових трав (вика, люцерна, гірчиця, ріпак тощо). За кілька років ці рослини здатні повністю вигнати амброзію з ділянок і полів.
 • У природних умовах зростання (Північна Америка) у амброзії полинолистої існує ворог зі світу комах – листоїд амброзиевый. Цей жучок із задоволенням поїдає молоді паростки рослини.