15.09.2020

«АНГЕЛ СТЕРЕЖЕ ДІТЕЙ» - виставка живописних робіт сільських народних художників з приватної колекції Олени Сайдель

«АНГЕЛ СТЕРЕЖЕ ДІТЕЙ»
17 вересня – 6 жовтня 2020 року 
виставка живописних робіт сільських народних художників 
з приватної колекції Олени Сайдель (смт. Овідіополь)

17 вересня 2020 року о 15.00 у виставковій залі Одеського обласного центру української культури відбудеться урочисте відкриття виставки живописних робіт сільських народних художників 40-60 тих р.р. ХХ ст. «АНГЕЛ СТЕРЕЖЕ ДІТЕЙ» з приватної колекції Олени Сайдель (смт. Овідіополь) в рамках культурно-просвітницького проекту «Українська народна картина». Основу експозиції складають картини з сюжетом «Ангел стереже дітей» та ін., листівки, вишиті рушники.
Можливо, картини з зображенням озера на заході сонця та лебедями на воді, оленями на березі, й пані в альтанці, або парою голубів серед квітів, веселою або сумною сценою зустрічі козака і дівчини біля криниці комусь нагадає молодість, а комусь – дитинство в бабусиній хаті… Зачаровані романтичним і екзотичним, нагадували про щасливі і трагічні долі закоханих воїнів і дівчат, героїчну історичну минувшину.
Колись ці картини слугували прикрасою домівок в усіх куточках України. За словами мистецтвознавця, дослідника української народної картини Олександра Найдена, у темних холодних хатах сіл 1920-1950-х років народна картина була світочем надії, певним оберегом і запорукою майбутнього щасливого життя. Селяни купували їх по можливості й везли до своїх убогих, напівтемних, вкритих соломою хат, де картини ці зігрівали душу знедолених війнами, голодоморами, повоєнними злигоднями людей. Писали картини олійними фарбами на полотні, фанері, склі, цупкому картоні і навіть на клейонці.

Серед традиційних українських сюжетів, які полюбились селянам - «Козак і дівчина біля криниці», «Лебеді», «Люди ідуть до церкви», «Русалки», «Дівчина та олень» та інші.
Вартою особливої уваги є народна картина «Ангел стереже дітей», яку дослідив у своїй однойменній праці український вчений, дослідник, колекціонер Олександр Найден. Основою для цієї картини став сюжет з ангелом і дітьми, зображений на давній німецькій листівці. Багато німецьких листівок потрапили до України в часи Другої світової війни. Вони зберігалися в сім’ях і ставали поштовхом до написання картин. Листівки з Ангелом-хранителем і дітьми відомі в Німеччині та інших європейських країнах. Але тільки в Україні даний сюжет відірвався від поштової листівки й перейшов у народну картину, яка стала дуже популярною у селянському середовищі. Саме картинне втілення цього сюжету люди хотіли бачити в себе в хаті над дитячим ліжком. Це є дуже цікавим мистецьким феноменом. 
Народна картина заслуговує на вивчення та популяризацію. Це унікальне художнє та соціокультурне явище з глибоким історичним корінням, яке сягає давніх загальнолюдських та етнічних основ буття.
Запрошуємо всіх бажаючих насолодитися виставковою палітрою з 17 вересня до 6 жовтня 2020 р. щодня, крім суботи та неділі, з 10:00 до 16:00 за адресою: м. Одеса, вул. Польська, 20, виставкова зала Одеського обласного центру української культури (вхід на виставку з дотриманням всіх карантинних вимог, наявність масок обов’язкова).