21.05.2020

Надзвичайна ситуація природного характеру на території Овідіопольського району спричинена несприятливими погодними умовами в осінній період 2019 року та весняний період 2020 року.

  15 травня 2020 року проведене позачергове засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Овідіопольської районної державної адміністрації

       На засіданні розглянуто питання про  стан посівів сільськогосподарських культур на території Овідіопольського району Одеської області внаслідок несприятливих погодних умов в осінній період 2019 року та весняний період 2020 року.    

Відповідно до інформації Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів восени 2019 року через грунтову посуху, яка спостерігалася на території Одеської області, у т.ч. на землях Овідіопольського району, склалися несприятливі умови для сівби в оптимальні строки та початкового розвитку озимих культур. За даними спостережень метеостанції Сарата, яка репрезентативна щодо Овідіопольського району, кількість опадів у вересні склала 10 мм або 23% від місячної норми. Такої кількості опадів було недостатньо для зволоження навіть верхніх шарів грунту. В результаті протягом вересня запаси вологи орного шару грунту мали нульові значення. В жовтні і листопаді, через значний дефіцит опадів, запаси продуктивної вологи в орному шарі грунту становили 6-10 мм і оцінювалися як незадовільні. В результаті озимі культури припинили вегетацію в основному у фазі сходи, 3-й листочок, та були зрідженими.

             Зимовий період характеризувався теплою, як для даного часу погодою, недобором опадів, відсутністю снігового покриву. За період грудень 2019 р – лютий 2020 р випало 66 мм або 63% від сезонної норми. Такої кількості опадів було недостатньо для оптимального насичення грунту вологою. Запаси вологи на початок вегетаційного періоду у метровому шарі грунту під озимими культурами становили 89 мм, що на 46 мм менше середніх багаторічних значень.  

            Весняний період 2020 р (березень-квітень) характеризувався переважно сухою, з заморозками на висоті 2 см від поверхні грунту та на поверхні грунту погодою. Кількість опадів у березні склала 4 мм або 15% від місячної норми, у квітні – 5 мм або 16 % від норми. За період 15 березня-16 квітня заморозки спостерігалися упродовж 22 днів. Зниження мінімальної температури до мінус 7-12о на висоті 2 см від поверхні грунту або небезпечним для вегетативної маси озимих культур. Негативну дію дефіциту опадів, заморозків у цей час посилювало денне зниження мінімальної відносної вологості повітря до критичних показників для рослин – 18-30%. Запаси продуктивної вологи на 28 квітня під озимими культурами зменшилася в метровому шарі до 28-53 мм, що недостатньо для оптимального росту та розвитку рослин.

         Внаслідок засушливих умов, які спостерігалися в осінній період 2019 року та несприятливих явищ у весняний період (дефіцит опадів, недостатнє і незадовільне зволоження грунту, заморозки, низька відносна вологість повітря) 2020 року, відбулися пошкодження та загибель посівів озимої пшениці  та озимого ячменю, на 70% площ не отримано сходів насіння, що розташовані на території Овідіопольського району Одеської області.

         Станом на 15.05.2020 року до Овідіопольської районної державної адміністрації надали документи на відшкодування загиблих посівів СТОВ «МАЯК», ТОВ «Авангард-Д», ТОВ «ОВІДІОПОЛЬ-АГРО», ТОВ «Венера».

         За результатами доповідей та з урахуванням їх обговорення, комісія вирішила відповідно до положень Національного класифікатора надзвичайних ситуацій ДК 019:2010, постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2004    № 368 «Про затвердження Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру за їх рівнями», встановити, що подія, яка сталася на території Овідіопольського району, внаслідок несприятливих погодних умов, за кваліфікаційними ознаками підпадає під надзвичайну ситуацію природного характеру місцевого рівня код 20323 НС - масове засихання та загибель посівів унаслідок засухи та код 20324 НС – масове пошкодження і загибель посівів, не зібрання урожаю унаслідок заморозків.

  Зафіксувані дані по втраті посівів озимого ячменю та озимої пшениці  на землях Овідіопольського району Одеської області