Дорослішаємо з цигаркою, помираємо молодими

12 жовтня 1492 року іспанська флотилія, яку очолював Христофор Колумб, приплила до невідомого острову, який вони вважали східним берегом Індії. Коли матроси висадилися на сушу, їх зустріли місцеві жителі. Європейців вразив вигляд аборигенів, які випускали з рота дим, після того як втягували його з рулонів скрученого тютюнового листя. Ці рулони іспанці називали «сигаро». Куріння було невід'ємною частиною релігійних церемоній аборигенів. Вони вдихали дим і випускали його через ніздрі до тих пір, поки з ними не починав спілкуватися «Великий Дух». Коли експедиція повернулась додому, то серед багатьох дивовижних подарунків, привезених з Нової Землі, було і листя тютюну.

Європа в різний час по-різному ставилася до тютюну і куріння. Спочатку цій рослині приписували дивовижні цілющі властивості.  Тютюн  палили при мігрені. Вважалося, що паління тютюну це шлях до загального оздоровлення організму.

Проте йшов час, і люди стали помічати негативну дію тютюну, особливо те, що він викликає залежність. В різних країнах почалися заборони на куріння. Вдавалися, навіть, до смертної кари.

В Україні до тютюну відношення було  лояльне. Лише згадайте слова з пісні: «А тютюн та люлька козаку в дорозі знадобиться». Навряд чи користь від тютюну в поході або на війні була великою, але життя не одного козака він загубив.

Не зважаючи на заборони, тютюн «дожив» до наших днів і, як свідчить статистика на нашій планеті палять приблизно 1,3 мільярди людей.

«Тютюнова» статистика України також не втішна:

- в  Україні курить кожен другий чоловік і кожна п'ята жінка;

- всього в країні нараховується близько 9 мільйонів активних курців, що складають третину всього працездатного населення країни;

- щорічно до числа курців долучаються не менш 100 000 українців;

- кожен четвертий підліток в Україні викурює першу сигарету у віці 10 років;

-  на кожного українця припадає понад 2500 сигарет — майже 7 щоденно.

За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб пов'язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік.

         Паління – це залежність, що руйнує організм, викликає різноманітні хвороби. Це відомо кожному та не кожен курець бере себе в руки й відмовляється від цигарки.  А втім, відмова від паління навіть у літньому віці сприяє швидкому покращенню стану здоров'я - ризик інфаркту міокарда знижується уже протягом перших двох років, а невдовзі суттєво зменшується і ризик захворювання на рак легень.

        Щорічно 31 травня з ініціативи ВООЗ в усіх країнах світу відзначається Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням. В Україні проблема тютюнопаління є дуже гострою. Куріння стало одним із провідних чинників в смертності та захворюваності населення.  В цей день по всій країні проходять акції та заходи направлені на боротьбу із курінням.

           Звісно, чи варто відмовлятися від куріння вирішувати тільки вам. Адже не дарма лікарі кажуть, що лікування діє найефективніше лише тоді, коли пацієнт звертається самостійно, за власним бажанням. Є десятки способів позбутися цієї шкідливої звички, але першою причиною повинно бути  ваше власне бажання. І коли наступного разу захочете викурити цигарку, подумайте, якої шкоди завдасте собі і людям, які поруч... 

            *  В статті використано  дані ВООЗ та МОЗ України