Для більшості людей рабство – це пережиток  минулого.  Але, це далеко не так. Рабство, а особливо сексуальне,  процвітає в багатьох країнах.  Чимало українських дівчат і жінок, шукаючи роботу за кордоном потрапляють у підпільні борделі, де стають рабинями без документів та прав. Чоловіки також зазнають приниження, виконують «чорну» роботу, на яку не погоджуються місцеві. Тема торгівлі людьми та потрапляння в рабство постійно висвітлюється у засобах масової інформації, але кількість потерпілих не зменшується. Через брак коштів, безробіття чи  надмірну довірливість люди стають жертвами спритних торгівців людьми.

               Зазвичай, вербувальники дуже добре розуміються на психології і вміють знайти ключики до будь-кого. Багато людей потрапляють до рук торгівців живим товаром, тому що легковажно ставляться до перевірки інформації про роботу за кордоном. Коли дівчині пропонують прекрасні умови праці та великі заробітки, зазвичай, вона настільки захоплюється, що забуває про реальність та жорстокість світу. Красномовні слова вербувальника і багато обіцянок, діють як чари. Всі ми мріємо про достаток, комфорт та щасливе життя. І багатьом людям здається, що за кордоном все це можна легко і швидко отримати. Але не все так просто.

              Якщо Вам пропонують  нескладну роботу із зарплатнею 4 тисячі доларів на місяць, невже це Вас не насторожує? Адже, і в Туреччині, і в Італії, і в будь-якій іншій країні вистачає безробітних. Чому ж вони не погоджуються на такі легкі заробітки? Чи Ви повірили в казку, що за кордоном за такі копійки ніхто й пальцем не поворухне?  

             Погляньмо на ситуацію реально. Для того, щоб отримати хорошу роботу і гідну зарплатню за кордоном Ви повинні добре знати мову тієї країни до якої збираєтесь поїхати. Якщо Ви отримали вищу освіту і хочете працювати за цією спеціальністю, майте на увазі, що Ви повинні бути відмінним фахівцем. Спеціалістів за кордоном вистачає і, щоб отримати своє «місце під сонцем» Ви повинні довести, що дійсно його гідні. Не буде зайвим ознайомитися із законодавством, звичаями та умовами проживання. І головне, працевлаштовуйтеся  тільки за робочою візою! За гостьовою та туристичною візою Ви не маєте права працювати за кордоном. Ви поза законом.

             У більшості випадків виїжджаючи на заробітки люди їдуть у невідомість. Зіткнувшись із безвихідною ситуацією на Батьківщині, дипломовані спеціалісти погоджуються мити посуд в турецьких барах, щоб хоч якось прогодувати сім’ю.              52-річний Михайло  виїхав до Португалії  13 років тому. Він має диплом архітектора, а там працює звичайним будівельником, живе в  жахливих умовах, не  маючи ніяких прав, тому що знаходиться в країні нелегально. Заробляє він близько 10 тисяч гривень на місяць і всі кошти висилає своїй родині. За цей час він жодного разу не був в Україні. Без нього виросли і вийшли заміж дві старші доньки, син навчається в університеті. Таких історій безліч.

            35-річна Людмила відносить себе до тих, кому пощастило: «Я їхала до Туреччини працювати хатньою робітницею і дуже боялася потрапити в рабство. Багато чула про такі випадки, але ситуація була просто безвихідною. Роботи не було не тільки в моєму селі, а й у районі. Жили за рахунок вирощеного на городі. Але, діти ростуть, хочуть гарно вбратися, мати мобільний телефон. От я і вирішила їхати за кордон. Дуже боялася, але все сталося так як і обіцяли в агенстві. Я працювала в багатій родині прибиральницею. Платили мені 800 доларів на місяць, які я одразу висилала додому. Найважчим для мене було ставлення господарів до прислуги. Людьми нас не вважали. Якщо хазяїн був в поганому настрої, то міг сильно побити чи пожбурити в мене чимось. Терпіла 2 роки, а потім вирішила повернутися.»  Не зважаючи на приниження, яких довелося зазнати, Людмила задоволена, що її не змусили працювати повією і вона змогла повернутися додому.

 

            Якщо Ви все-таки вирішили їхати за кордон, запам’ятайте такі поради:

 

1.      Для виїзду за кордон з метою легального працевлаштування необхідно отримати трудову візу.

                  Не погоджуйтесь на пропозицію виїзду на роботу за туристичними, гостьовими, студентськими візами. Ці типи віз не дають права на роботу і за кордоном існує реальна загроза відчувати себе людиною третього ґатунку, виконуючи важку роботу за копійки, мати проблеми з контролюючими органами країни, бути депортованим і втратити всі шанси на виїзд за кордон у майбутньому.

2.      Термін перебування на території іноземної держави вказаний у візі. Не користуйтесь послугами незнайомих людей, які пропонують Вам послуги щодо продовження цього терміну.

3.      Для працевлаштування за кордоном Вам необхідно укласти договір. Підписання трудового договору є обов`язковим, він повинен бути написаний зрозумілою для вас мовою, містити повну інформацію про умови оплати та роботи. Остерігайтесь пропозицій, в яких вам пропонують роботу, яка не вимагає жодної кваліфікації.      

4.    Фірма обов’язково повинна мати ліцензію на посередництво у працевлаштуванні на                                    роботу за кордоном. Важливим є і те, де проходять переговори. Якщо Вас не запрошують до офісу, а призначають зустріч в кафе або на вулиці, це тривожний знак.

 5.   Переговори про працевлаштування не ведіть наодинці з агентом, запросіть з собою когось із близьких.

 6.  Закордонний паспорт, візу та проїзні документи оформляйте самостійно і сплачуйте ці послуги особисто. 

Дуже часто торгівці людьми самі оформлюють документи і розраховуються за послуги, які згодом  стають першим «боргом», який Ви будете відробляти.    

 7.  Залишіть рідним чи близьким копії своїх документів (паспорт громадянина України, закордонний паспорт, віза, контракт, проїзні квитки), нещодавно зроблену фотографію, а також номери телефонів роботодавця, знайомих за кордоном (якщо вони у вас є), посольства (консульства) України і свій номер телефону та адресу, де Ви збираєтесь зупинитися.

8. Тримайте при собі копії свого паспорта громадянина України та закордонного      паспорта.

       За жодних обставин нікому не довіряйте документів, що засвідчують Вашу особу.

                                          Будьте пильні та обережні!