03.03.2021

Земельний податок — це обов’язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), та постійних землекористувачів.

ПЛАТНИКИ ПОДАТКУ: Власники земельних ділянок — це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до законодавства набули право власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності. Землекористувачі — юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

ОБ’ЄКТИ ОПОДАТКУВАННЯ: земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), що знаходяться у власності.

БАЗА ОПОДАТКУВАННЯ: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації — для земель, нормативна грошова оцінка яких проведена; площа земельних ділянок, нормативна грошова оцінка яких не проведена. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). Обов’язок зі сплати податку за земельну ділянку виникає з моменту реєстрації права на земельну ділянку.

 СТАВКИ ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки: для земель загального користування — не більше ніж 1 % від їх нормативної грошової оцінки; для сільськогосподарських угідь — не менше 0,3 % та не більше ніж 1 % від їх нормативної грошової оцінки; для лісових земель — не більше ніж 0,1 % від їх нормативної грошової оцінки. За земельні ділянки, що знаходяться в постійному користуванні суб’єктів господарювання (окрім державної і комунальної форми власності), — в розмірі не більше 12 % від їх нормативної грошової оцінки. Ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, нормативна грошова оцінка яких не проводилася, встановлюється у розмірі: не більше ніж 5 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; для сільськогосподарських угідь — не менше ніж 0,3 % та не більше ніж 5 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; для лісових земель — не більше ніж 0,1 % від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

НАРАХУВАННЯ ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ Нарахування земельного податку здійснюється податковими органами (за місцем знаходження земельної ділянки) індивідуально для кожної фізичної особи на підставі даних Державного земельного кадастру. Контролюючі органи обчислюють суми земельного податку та надсилають (вручають) платнику за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення. Фізичні особи сплачують земельний податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Якщо платник податку виявив розбіжності у відомостях про земельну ділянку, що були надані контролюючими органами, йому необхідно звернутись до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки з оригіналами документів на право власності, користування пільгою для проведення звірки та уточнення даних.

ПІЛЬГИ ДЛЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ Від сплати земельного податку звільняються: особи з інвалідністю І і ІІ групи; особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особи, визнані законом такими, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; на період дії єдиного податку IV групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку IV групи. Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм: для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більше ніж 2 га; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більше ніж 0,25 га, в селищах — не більше ніж 0,15 га, в містах — не більше ніж 0,10 га; для індивідуального дачного будівництва — не більш ніж 0,10 га; для будівництва індивідуальних гаражів — не більше ніж 0,01 га; для ведення садівництва — не більше ніж 0,12 га. До переліку видів земельних ділянок, щодо яких фізичні особи мають право на пільги зі сплати земельного податку, не включено земельні ділянки, що утворилися за рахунок переданих за рішенням відповідної ради земельних часток (паїв). Якщо фізична особа станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, то до 1 травня поточного року повинна подати письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги. Пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду (календарний рік), у якому подано таку заяву. Якщо право на пільгу у фізичної особи виникає протягом календарного року, та/або фізична особа набуває право власності на земельну ділянку/ділянки одного виду використання, така особа подає заяву про застосування пільги до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки протягом 30 календарних днів з дня набуття такого права на пільгу та/ або права власності.

Інформує відділ «Овідіопольське бюро правової допомоги» Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь за адресою: смт Овідіополь, вул.Портова, 9, кабінет 2, тел.04851-3-11-11

З повагою,
відділ "Овідіопольське бюро правової допомоги"
Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової
допомоги.
ЄДРПОУ: 39760604
Адреса: 67801; Одеська область, Овідіопольський район, смт ОВідіополь,
вул. Портова, буд. 9А
Графік роботи:
З понеділка - п'ятницю, з 8:00 - 17:00 години.
Телефон: (04851) 3-11-11 - Овідіопольське бюро
           (048) 726-14-45 - Одеський місцевий центр
Білоус Наталія Павлівна - начальник відділу
Варшанідзе Мурад Романович - головний спеціаліст відділу