Протидія насильству

Гендерне насильство – протиправні дії, які чиняться над особою тому, що вона належить до тієї чи іншої статі. Застосовується через прагнення домінувати та контролювати поведінку іншої людини. Може виражатись у формі фізичного, сексуального, економічного, а також психологічного приниження, яке здійснюється шляхом експлуатації, дискримінації, погроз і репресій.

 

ЯКЩО ВА ПАРТНЕР, ЧЛЕН РОДИНИ ЧИ БУДЬ-ЯКА ІНША ОСОБА ЗАСТОСОВУЄ ПО ВІДНОШЕННЮ ДО ВАС ДІЇ, ПРО ЯКІ ТУТ ЙДЕТЬСЯ – ЦЕ Є ОЗНАКОЮ НАСИЛЬСТВА

Сексуальне насильство – будь-які сексуальні дії, вчинені проти вашої волі.

Фізичне насильство – вдарили, побили; позбавили можливості переміщуватись; перешкоджають звернутись за медичною допомогою.

Економічне насильствопозбавили житла, їжі, майна, одягу тощо; забороняють чи примушують працювати; забороняють навчатись; перешкоджають у лікуванні чи реабілітації.

Психологічне насильство – погрожують, ображають; принижують; залякують; контролюють проти волі.

Якщо ви зазнали насильство, потрібно зробити такі важливі кроки:

 1. Звернутись у поліцію (за телефоном 102) та подати письмову заяву.

 2. У випадку вчинення сексуального та фізичного насильства  представники правоохоронних органів зобов’язані порушити кримінальне провадження та скерувати Вас на проходження судово-медичної експертизи. При собі мати документ, що посвідчує особу (паспорт, водійське посвідчення, посвідчення біженця та інший).

 3. Якщо вам з якихось причин не вдається пройти судово-медичну експертизу, однак є наслідки тілесних ушкоджень, або з’являються нові симптоми внаслідок ушкодження, ви можете звернутись до будь-якої медичної установи та повідомити про те, звідки отримали травми. У такому випадку медики зобов’язані повідомити про це правоохоронні органи та зафіксувати ці відомості у медичній довідці, що надалі стане доказом в суді про характер отриманих ушкоджень.

 

Якщо ви стали свідками насильства (експлуатації, неналежного ставлення) над дітьми як з боку батьків, так й інших осіб, повідомте у поліцію!

 

Ви  можете отримати екстрену психологічну та інформаційну консультації:

 

Українська національна довідкова безкоштовна лінія з питань міграції та протидії торгівлі людьми: 0-800-505-501; 527 (безкоштовні дзвінки з номерів Київстар та Vodafon)

 

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0-800-500-335; 116-123 (для дзвінків з мобільного)

 

Національна дитяча «гаряча лінія»: 0-800-500-225; 116-111 (для дзвінків з мобільного)

 

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ  ЗА  НАСИЛЬСТВО:

Пам’ятайте, що спричинення будь-якого виду тілесних ушкоджень, а також вчинення будь-яких інших дій проти життя, здоров’я, волі, честі, гідності особи та проти статевої  недоторканості – є злочинами. За ці та інші правопорушення передбачена цивільно-правова, адміністративна та кримінальна відповідальність!

 

Якщо Ви стали жертвою насильства, або знаєте  таку людину, дотримайтесь важливих порад:

 • Не дозволяйте нікому принижувати та ображати вас, ви – гідні поваги та любові.

 • Не звинувачуйте себе у тому, за що має нести відповідальність кривдник.

 • Пам’ятайте, що жертвою насильства може стати будь-яка людина, незалежно від віку, статку чи соціального статусу.

 • Потерпати від насильства можуть як жінки, так і чоловіки.

 • Втеча і крик  можуть стати найбільш ефективними стратегіями захисту для жінки під час фізичного та сексуального насильства.

 • Не соромтесь розповідати про насильство людям, яким довіряєте, вони можуть бути для вас підтримкою. Будь-яку ситуацію можна виправити та змінити життя на краще – головне прийняти рішення.

 • Обов’язково зверніться за консультацією до спеціалістів та разом сплануйте найближчі кроки до вирішення ситуації.

 • Підтримайте людину, яка стала жертвою насильства, це може врятувати їй життя.

 • Не залишайтесь байдужими до ситуацій, пов’язаних з насильством (експлуатацією, неналежним ставленням) над дітьми, як з боку батьків, так й інших осіб. Негайно повідомляй те у правоохоронні органи.

    Окрім Вас, це може ніхто не зробити!